Εξαιρετικός ο Γ. Δημόπουλος στο «Κρόνιον πέρασμα» - επίσημη πρώτη εμφάνιση για τους «Σπαρτιάτες Δρομείς»

Στο «Κρόνιον Πέρασμα» 2015 συμμετείχε το Σάββατο 18 Ιουλίου ο συγχωριανός μας δρομέας Γιάννης Δημόπουλος, ανάμεσα σε 163 συμμετέχοντες αθλητές, πετυχαίνοντας μία εξαιρετική επίδοση.

Το «Κρόνιον Πέρασμα» είναι ένας νέος αγώνας δρόμου υπεραπόστασης, συνολικής διαδρομής 70 χιλιομέτρων, με εκκίνηση και τερματισμό τον Άγιο Πέτρο Κυνουρίας. Πήρε το όνομά του από το Κρόνιον όρος, ονομασία με την οποία ήταν επίσης γνωστός κατά την αρχαιότητα ο Πάρνωνας, και διασχίζει πέντε όμορφα χωριά του σε Αρκαδία και Λακωνία (Αγ. Πέτρος, Βαμβακού, Βαρβίτσα, Καρυές, Βούρβουρα).
Ο Γιάννης Δημόπουλος κατάφερε να τερματίσει στην 4η θέση της γενικής κατάταξης με χρόνο 6:07, ενώ επίσης στην πρώτη δεκάδα βρέθηκαν δύο ακόμη Σπαρτιάτες δρομείς, ο Σταύρος Σταυρόπουλος και ο Χρήστος Μασούρας.
Αξίζει, τέλος, να σημειωθεί πως οι αθλητές του νεοσύστατου σωματείου «Σπαρτιάτες Δρομείς» πήραν για πρώτη φορά μέρος σε αγώνα σαν ομάδα και είχαν μία οργανωμένη παρουσία φορώντας όλοι τις νέες τους κόκκινες φανέλες.
Μάλιστα, πέραν του γεγονότος ότι τρεις αθλητές τους βρέθηκαν μέσα στην πρώτη δεκάδα, η ομάδα των «Σπαρτιατών Δρομέων» παρουσίασε ποσοστό συμμετοχής 5,5%. Πιο συγκεκριμένα, τα αποτελέσματα της κατάταξης στο «Κρόνιον Πέρασμα» για την ομάδα των «Σ.Δ.» έχουν ως εξής:
4. Γιάννης Δημόπουλος - 6:07
8. Σταύρος Σταυρόπουλος - 6:19
10. Χρήστος Μασούρας - 6:38
11. Νίκος Κωσταρίδης - 6:43
26. Θύμιος Κωσταρίδης - 7:19
31. Νίκος Δασκαλόπουλος - 7:24
74. Ιωάννης Μαλτέζος - 8:36
75. Τάκης Καραλιάς - 8:36